Firma Hochtief Polska zakończyła budowę obiektu dydaktycznego dla Uniwersytetu Warszawskiego. Budynek przy ul. Dobrej 55 na warszawskim Powiślu będzie użytkowany przez wydziały Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej.
Nowy obiekt Uniwersytetu Warszawskiego, położony przy przy ul. Dobrej 55 w Warszawie, ma 2 kondygnacje podziemne i 4 nadziemne. W jego bryle zaprojektowano przestrzenie wspólne na czterech zielonych dziedzińcach, a na dachu zielony ogród. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi blisko 25 tys. mkw. Jest on połączony funkcjonalnie i wizualnie z gmachem powstałym w pierwszym etapie.
– Prace budowlane rozpoczęliśmy w czerwcu 2019 roku. W międzyczasie musieliśmy sprostać wyzwaniom związanym z pandemią covid, ale przekazaliśmy ten obiekt w ustalonym terminie. Budynek jest już po wszystkich odbiorach, ma pozwolenie na użytkowanie. Jest to nowoczesny obiekt z wieloma udogodnieniami dla użytkowników – mówi Monika Rakowska, Kierownik Kontraktu z Hochtief Polska.
W budynku, poza pomieszczeniami dydaktycznymi, będą się również znajdować: biblioteka, przestrzeń administracyjna, socjalna, gastronomiczna oraz techniczna. W ramach kontraktu zrealizowanego dla Uniwersytetu Warszawskiego Hochtief Polska wykonał 99 sal dydaktycznych, 70 pomieszczeń administracyjnych, 39 naukowo-badawczych, 17 przestrzeni wypoczynkowych dla studentów, 11 pomieszczeń socjalnych dla pracowników, 7 sali konferencyjnych, 3 pomieszczenia czytelni/bibliotek, salę multimedialną, która pomieści ponad 150 osób, z przeznaczeniem na koncerty, spotkania lub konferencje.
Elewacja budynku od ulicy Wiślanej została wykonana ze wstępnie patynowanej blachy miedzianej, a od strony ulicy Browarnej oraz Lipowej - w systemie tzw. „podwójnej skóry”. Taka konstrukcja pozwala na umożliwienie dopływu świeżego powietrza z zewnątrz. Rolety zewnętrzne zapewniają ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, a tym samym zbędnym zużyciem energii potrzebnej do chłodzenia. Zielony dach to rekreacyjna przestrzeń wspólna z wytyczonymi ścieżkami pośród zróżnicowanej roślinności.
Obiekt wyposażony jest w dużą liczbę nowoczesnych rozwiązań, które obniżają koszty eksploatacji i poprawiają bezpieczeństwo. To między innymi: panele fotowoltaiczne, gruntowy wymiennik ciepła, kontrola dostępu do pomieszczeń w całym budynku, możliwość sterowania automatyką obiektu z jednej centrali, jak i indywidualnie z poziomu pomieszczenia.
Obecnie trwa proces wyposażania wnętrz, usuwania usterek i kompletacji dokumentacji powykonawczej, w tym trójwymiarowego modelu BIM. Pierwsze zajęcia ze studentami mają rozpocząć się w roku akademickim 2022/2023.