Data dodania: 19/11/2010

Zakończyły się prace nad projektem architektonicznym Centrum Handlu, Biznesu i Rozrywki "Sukcesja" w Łodzi. Opracowała go warszawska pracownia Hermanowicz Rewski Architekci, a inwestorem jest łódzka spółka Fabryka Biznesu.

W kompleksie o ponad 120 tys. m kw. powierzchni użytkowej i około 55 tys. m kw. powierzchni najmu znajdą się m.in.: galeria handlowa ze strefą gastronomiczną, trzygwiazdkowy hotel klasy biznesowej z zapleczem konferencyjnym, strefa rozrywkowo-rekreacyjna z multipleksem (9 sal kinowych), biurowiec klasy A oraz podziemny, wielopoziomowy parking na prawie 1100 samochodów. Projekt zakłada rewitalizację 3,2 ha poprzemysłowego terenu między al. Politechniki, ul. Rembielińskiego i kampusem Politechniki Łódzkiej, w pobliżu ścisłego centrum Łodzi i Międzynarodowych Targów Łódzkich.

- Wielofunkcyjność obiektu oraz przyjęte w projekcie rozwiązania architektoniczne w połączeniu ze starannie zaplanowaną przestrzenią publiczną pozwolą na nowo ożywić tę ważną część miasta - mówi Michał Chrzanowski, kierownik projektu w pracowni Hermanowicz Rewski Architekci. Inwestor podkreśla synergię, jaka powstanie między Centrum oraz PŁ i MTŁ, dla których stanie się zapleczem.

Wizualizacja Centrum Handlu, Biznesu i Rozrywki

Inwestycja została wpisana przez Urząd Marszałkowski w Łodzi na listę projektów kluczowych dla regionu i otrzyma dofinansowanie „na odnowę obszarów miejskich" z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Kompleks będzie przykładem połączenia nowoczesnej architektury z nawiązującą do industrialnej przeszłości Łodzi. M.in. licowana naturalną cegłą frontowa elewacja nawiąże do elewacji łódzkich fabryk z przełomu XIX i XX wieku, wewnątrz zostanie wykorzystanych wiele oryginalnych elementów architektonicznych z tego okresu, np. żeliwne płyty podłogowe i kolumny.

Atutem inwestycji jest lokalizacja w miejscu doskonale skomunikowanym z innymi dzielnicami Łodzi i drogą krajową nr 1. Jak wynika z raportu firmy konsultingowej GENI Polska, dzięki takiemu położeniu potencjalnie 940 tys. osób będzie mogło dojechać tu z różnych rejonów Łodzi i aglomeracji łódzkiej w ciągu 30 minut. Główne wejście do galerii handlowej znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków tramwajowych i autobusowych, drugie - naprzeciwko hal MTŁ.

Wizualizacja Centrum Handlu, Biznesu i Rozrywki

Zaprojektowane jest też dodatkowe, dla klientów przyjeżdżających rowerami - przy specjalnym parkingu dla rowerów. Miejsca dla samochodów znajdą się na trzech kondygnacjach podziemnego parkingu. Budynki hotelowy i biurowy będą miały osobne wejścia. Dzięki atrakcyjnemu zagospodarowaniu terenu (m.in. zieleń i fontanny na całej długości przy al. Politechniki) kompleks będzie w interesujący sposób otwierał się na przestrzeń publiczną. Inwestor jest przekonany, że planowane Centrum stworzy nową jakość w mieście i będzie obiektem, który stanie się ulubionym miejscem zakupów i spędzania wolnego czasu dla mieszkańców oraz gości.

Projektanci podkreślają, że "Sukcesja" zostanie wybudowana w oparciu o najnowsze proekologiczne i energooszczędne technologie, z wykorzystaniem m.in. kolektorów słonecznych, ledowego oświetlenia, systemu schładzania adiabatycznego, pomp ciepła i szarej wody. Zastosowane rozwiązania będą stanowiły podstawę do uzyskania certyfikatu LEED.

Początek budowy jest planowany na wiosnę 2011r, a pierwsi klienci mają się pojawić na przełomie 2012 i 2013 r.

Wizualizacja Centrum Handlu, Biznesu i Rozrywki

Powierzchnia użytkowa: 120.774 mkw.

Powierzchnia najmu: 55.249 mkw.

Planowana liczba sklepów i punktów usługowych: 130

Liczba podziemnych miejsc parkingowych: 1075

Hotel: 7 kondygnacji, 130 pokoi, 6400 mkw.

Kino: 9 sal, 1800 miejsc

Szacunkowy koszt inwestycji: 120 mln euro

Źródło: Abilita Communications