Data dodania: 04/11/2010

Odkryty kanał Raduni, pojedyncze budynki zamiast olbrzymich molochów, kino, biura, tereny rekreacyjne, mieszkania i parkingi. Tak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądał Targ Sienny i Rakowy. Przedstawiciele konsorcjum Multi Development zdradzili kilka szczegółów planowanych inwestycji.

Oficjalna koncepcja zabudowy Targu Siennego i Rakowego zostanie zaprezentowana na początku 2011 roku. Tymczasem powstaje w pracowni architektonicznej T+T Design w Holandii. - Do jej zaprojektowania zaprosiliśmy także architektów z Polski. Nie da się zaprojektować tak ważnego dla Gdańska miejsca w oderwaniu od polskiej rzeczywistości, prawa i innych uwarunkowań - zaznacza Tomasz Matusiak, dyrektor Multi Development Poland.

- Projekt w Gdańsku jest pod każdym względem wyjątkowy - dodaje Ronald Dasbach, dyrektor Multi Development na Europę Środkową. - Mamy do czynienia z niezwykłym miejscem, w centrum miasta, o znaczeniu historycznym.

Najprawdopodobniej w marcu 2011 roku konsorcjum Multi założy z miastem spółkę, która zagospodaruje teren na Targu Siennym i Rakowym. Gmina wniesie do niej grunty. - To ok. 3 hektarów - mówi Iwona Bierut, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej UM w Gdańsku. Sfinansowanie inwestycji leżeć będzie po stronie Multi. - Ostrożne szacunki mówią, że zainwestujemy w Gdańsku ponad 200 mln euro - przyznaje Matusiak. - Tylko część środków pochodzić będzie z kredytów, reszta to nasze środki własne.

W pierwszej kolejności konsorcjum Multi zabuduje wąwóz nad torami kolejowymi w miejscu, gdzie SKM planuje przystanek Gdańsk Śródmieście. Prace rozpoczną się tam w 2012 roku. - Płyta zostanie oparta na filarach w wąwozie - zdradza szczegóły przedsięwzięcia Iwona Bierut. - Na płycie powstaną kolejne inwestycje. Niezależnie od zabudowy torów trwać mają prace na Targu Siennym i Rakowym - tzw. faza śródmiejska inwestycji. Jej zakończenie planowane jest do końca roku 2014. Zamknięcie całego przedsięwzięcia inwestycyjnego (z budynkami, układem drogowym) planowane jest na rok 2017.

Jednym z ważnych elementów zabudowy Targu Siennego i Rakowego stanie się za pewne Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska, pełniące funkcje informacyjne i edukacyjno-kulturalne. - To bardzo ważny element nowego zagospodarowania, rozważamy, by na koncepcję tego miejsca rozpisać międzynarodowy konkurs architektoniczny - zdradza Ronald Dasbach. Koncepcja, w postaci wizualizacji obu targów pojawi się w styczniu 2011. Po jej zaakceptowaniu przez Prezydenta Miasta Gdańska zostanie upubliczniona.

Źródło: UM Gdańsk