Data dodania: 31/03/2022
  • Uruchomienie nowej inwestycji lub zmiana dotychczasowego zasilania na gaz - przed tak ważną decyzją stają przedsiębiorcy z branży produkcyjnych;
  • Tymczasem w Europie panuje napięta sytuacja na rynku paliw, co jednak nie jest jedynym powodem, dla którego częściej zastanawiamy się nad płynnością dostaw;
  • Przyczyną może być choćby kłopoty z przyłączeniem do sieci PSG. Stąd warto rozważyć skorzystanie z LNG.

LNG - alternatywa wobec gazociągu

Dostęp do paliw - niepewna sytuacja w Europie


Napaść Rosji na Ukrainę stała się przyczyną kryzysu związanego z paliwami w całej Europie, ale oczywiście też w Polsce. Import gazu z Rosji stanowi ok. 47% wolumenu błękitnego paliwa sprowadzanego na teren Wspólnoty. Aż 55 proc. gazu zużywanego w naszym kraju pochodzi z Rosji.

Dodatkowo trudna sytuacja na rynku jeszcze sprzed wybuchu wojny na Ukrainie sprawiła, że pojawiły się wątpliwości co do dostępności paliwa. Przykładem przejściowych kłopotów z gazem może być brak możliwości przyłączenia do sieci przez  PSG. Otóż narodowy operator systemu dystrybucji gazu ziemnego, pomimo zarezerwowania na ten cel 2 mld zł, wyczerpał możliwości finansowania inwestycji przyłączeniowych, ponad te które zakontraktowano do danego momentu. Z czasem te możliwości rozszerzono, natomiast niewykluczone są przejściowe podobne sytuacje.

Przyłączenie do sieci gazowej - krok po kroku

Przyłączenie firmy do sieci gazowej wymaga działania zarówno po stronie klienta, jak i dostawcy. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o określenie warunków technicznych przyłączenia do sieci gazowej wraz z planem zabudowy lub szkicem sytuacyjnym.


W dalszej kolejności potencjalny dostawca powinien określić warunki przyłączenia do sieci, wskazując przebieg i długość przyłącza. Po oficjalnym podpisaniu umowy, rozpoczynają się prace budowlane. Proces budowy przyłącza może trwać nawet kilkanaście miesięcy, a w przypadku konieczności wpięcia się bezpośrednio do sieci przesyłowej Gaz-System, nawet powyżej 40 miesięcy. Jeżeli w danym miejscu istnieje sieć o odpowiedniej przepustowości to czas ten ulega znacznemu skróceniu.Brak możliwości przyłączenia - co to oznacza?

Informacja dot. wstrzymania decyzji o przyłączeniu przez PSG okazała się ciosem dla firm, które chciały przyłączyć się do sieci w latach 2022-23. Spora niepewność towarzyszy przedsiębiorcom, którzy rozpoczynali działalność produkcyjną opartą na gazie lub właśnie przygotowali infrastrukturę do przełączenia, a nie zadbali o niezbędne formalności.

Brak wydania na czas decyzji jest też problematyczny w obliczu firm przechodzących na gaz, np. z powodu konieczności spełnienia wymogów prawnych (choćby MCP). Problem z dostępem do paliwa (bez względu na powód) może oznaczać opóźnienie otwarcia biznesu - jest to krytyczny problem dla przedsiębiorców, a oczekiwanie na warunki przyłączenia i spełnienie formalności może zająć ponad 2 lata.

LNG - alternatywa wobec gazociągu?

Paliwo pochodzące z gazociągu to bezpieczeństwo i stabilizacja, natomiast fakt uzależnienia przyłączenia od innych podmiotów, może powodować opóźnienia. Dlatego też przechodząc lub przyłączając gaz powinniśmy rozważyć gaz w formie LNG, czyli skroplony gaz ziemny, który taki kłopot wyklucza.


- LNG to forma gazu możliwa do zastosowania tu i teraz, bez większych ograniczeń terytorialnych. Wystarczające jest dostosowanie infrastruktury przez postawienie stacji regazyfikacji LNG. Warto podkreślić, że nie musi się to wiązać z dodatkową pracą dla klienta. DUON w ramach swojej oferty zajmie się całym procesem administracyjnym i inwestycyjnym. - mówi Łukasz Byczkowski, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu DUON Dystrybucja.

Paliwo LNG staje się ważnym rozwiązaniem w oczekiwaniu na przyłączenie, jednocześnie zapewniając ciągłość / możliwość uruchomienia produkcji.

Kłopoty z przyłączeniem gazu mogą powodować stres u przedsiębiorców obawiających się dodatkowych nieplanowanych w budżecie wydatków. Tymczasem, podejmując współpracę z DUON, masz pewność, że to my ponosimy zarówno koszty wybudowania instalacji, jak i dostosowania zakładu. Częściowo są one spłacane w momencie zakupu gazu, a opłata ta jest uzależniona od ilości kupowanego paliwa. Dla większości klientów nie są to na tyle wysokie kwoty w stosunku do całej inwestycji, by mogły one zablokować inwestycję.

Tym samym paliwo w postaci LNG staje się ważnym rozwiązaniem w oczekiwaniu na przyłączenie, jednocześnie zapewniając ciągłość / możliwość uruchomienia produkcji. Z drugiej strony stabilność dostaw LNG, współpraca z doświadczonym i rzetelnym zaufanym partnerem sprawia, że gaz w formie ciekłej to doskonały substytut sieciowej wersji paliwa.

Co ważne, przed rozpoczęciem użytkowania instalacji LNG przez przedsiębiorstwo, zespół ekspertów DUON przeprowadza krótkie, lecz szczegółowe szkolenia z zakresu obsługi systemu, eksploatacji urządzeń oraz rozładunku LNG. Ponadto, w każdej chwili możliwy jest kontakt z osobami, które są w gotowości, aby pomóc w rozwiązaniu problemu, jeśli takowy się pojawi. Standardem współpracy z DUON jest wsparcie posprzedażowe w trybie 24/7, optymalizacja warunków umowy oraz stałe poszukiwanie najkorzystniejszych rozwiązań;

Więcej na temat instalacji LNG i możliwości wdrożenia jej firmie - na blogu lepiejnagaz.pl

Materiał powstał we współpracy z partnerem