Na miejscu dawnego aresztu przy ul. Stefana Czarnieckiego 3 w Krakowie powstaną nowoczesne biura Instytutu Pamięci Narodowej. Wykonawcą inwestycji została budowlana grupa Erbud, a wartość umowy wynosi 27,5 mln zł netto.
Erbud podpisał umowę w ramach zadania inwestycyjnego: „Przebudowa, remont i zmiana sposobu użytkowania budynku przy ul. Stefana Czarnieckiego 3 w Krakowie”. Biura IPN powstaną w miejscu dawnego aresztu śledczego. Budynek, który powstał w 1905 r., jest wpisany do Krakowskiego Rejestru Zabytków, a to oznacza, że wszystkie prace zostaną wykonane pod nadzorem konserwatora zabytków. W ich zakresie są liczne odtworzenia charakterystycznych elementów, które w wyniku upływu lat uległy degradacji lub zostały uszkodzone w tym m.in. sterczyn czy lukarn. Za opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy budynku odpowiada Dresler Studio Architektura i Urbanistyka. Kontrakt związany z realizacja prac budowlanych wykona rzeszowski odział Erbudu.
Budynek dawnego aresztu przy ul. Czarnieckiego powstał 117 lat temu jako gmach Sądu Powiatowego i Urzędu Podatkowego Miasta Podgórza. W czasie niemieckiej okupacji pełnił funkcję aresztu śledczego i był miejscem aresztu i torturowań krakowskiego ruchu oporów, głównie członków Armii Krajowej. Przez władze komunistyczne budynek był wykorzystywany jako więzienie polityczne, a od 1971 r. do zamknięcia w 2018 r. pełnił funkcję oddziału Aresztu Śledczego.
Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>
– To wyjątkowa inwestycja potwierdzająca unikalne kompetencje Grupy Erbud. Nasze dotychczasowe realizacje, z Halą Koszyki w Warszawie na czele, pokazują, że potrafimy rewitalizować zabytkowe miejsca, dostosowując je do nowoczesnych standardów, szanując przy tym ich historię. Przypomnę, że jest to kolejny kontrakt realizowany na rzecz Instytutu Pamięci Narodowej. W latach 2014-2016 wybudowaliśmy Budynek Administracyjno-Biurowy IPN w Lublinie. Za tę realizację otrzymaliśmy wyróżnienie w Konkursie „DOM 2016” o Kryształową Cegłę – podkreśla Jacek Leczkowski, wiceprezes Erbudu.